Коли праця вважається незадекларованою

Дата: 18.04.2024 16:25

Фото без описуНезадекларована праця – це законна оплачувана діяльність, яка повністю або частково не оформлена відповідно до вимог законодавства.

Більше 20% працездатного населення України повністю або частково не декларують трудові відносини з роботодавцем.

Таку працю також називають неформальною, неофіційною, незареєстрованою, тіньовою, прихованою зайнятістю.

Форми незадекларованої праці в Україні

В Україні найбільш поширені 5 форм незадекларованої праці:

неформальна зайнятість у формальному секторі (це коли Ви працюєте на зареєстрованому підприємстві чи на фізичну особу-підприємця, але з Вами не укладено трудовий договір);

зайнятість у неформальному секторі (це коли Ви працюєте на незареєстрованих роботодавців);

приховування відпрацьованого часу та частини зарплати (це коли Ви маєте трудовий договір, але частину зарплати отримуєте у «конверті»);

замасковане працевлаштування (це коли роботодавець з Вами замість трудового договору уклав цивільно-правову угоду як з фізичною особою або як з фізичною особою-підприємцем);

незадеклароване сумісництво (це коли Ви маєте офіційне місце роботи й додатково виконуєте роботу без трудового договору).

Як відрізнити трудові відносини від інших?

Досить часто роботодавці пропонують укласти цивільно-правову угоду замість трудового договору.

Пам’ятайте: Трудовий договір укладається між працівником і роботодавцем. Сторонами цивільно-правової угоди можуть бути будь-які юридичні або фізичні особи.

Давайте перевіримо, чи маєте Ви трудові відносини, за допомогою контрольного списку:

Ви виконуєте роботу виключно або переважно в інтересах однієї організації/особи;

Ви займаєте певну посаду в організації;

Ви виконуєте роботу за визначеним графіком та на робочому місці;

Ви виконуєте роботу відповідно до вказівок і під контролем замовника;

Ви не можете передати роботу в субпідряд;

Ви дотримуєтеся правил внутрішнього трудового розпорядку;

Ви користуєтеся обладнанням, інструментами, матеріалами, приміщеннями замовника;

Ви отримуєте винагороду за процес роботи, а не за результат;

Ви не несете ризики, пов’язані з виконанням роботи;

Ви отримуєте фіксовану погодинну, щотижневу або щомісячну винагороду в обмін за виконану роботу;

Ваша винагорода – єдине або основне джерело доходів;

Ви маєте щотижневі вихідні дні й щорічну відпустку;

Ви направляєтеся у відрядження за рахунок роботодавця;

Ви маєте питати дозволу у роботодавця про відгули, відпустки, лікарняні тощо.

Якщо ви відповіли ТАК більше двох разів, цілком можливо, що Ваші відносини з роботодавцем трудові.

Чому незадекларована праця – це погано?

Погоджуєтеся працювати без трудового договору? Не розраховуйте на гідні умови праці та виконання усних домовленостей. Вас можуть необґрунтовано оштрафувати, звільнити без повідомлення, не заплатити лікарняні чи компенсацію в разі нещасного випадку.

Ви власник бізнесу і наймаєте працівників без трудового договору? Будьте готові витрачати час і ресурси на навчання – досвідчені спеціалісти до Вас не підуть або швидко знайдуть краще місце. Вам буде складніше отримати банківські кредити, інвестиції. А в разі перевірки інспекції праці на Вас можуть накласти відчутний штраф за порушення трудового законодавства.

Зрештою, через несплату податків й єдиного соціального внеску держава змушена підвищувати податки для бізнесу, щоб виплачувати пенсії, лікарняні, утримувати школи, лікарні, ремонтувати дороги тощо.

Наслідки незадекларованої праці

Для працівника:

погані умови праці;

немає компенсації (виплат) у разі хвороби або нещасного випадку;

немає соціальних гарантій: оплачувана відпустка, можливість навчатися, нормований робочий день;

немає офіційного трудового стажу;

майже неможливо захистити себе у разі конфлікту, відмови в оплаті праці чи незаконного звільнення.

Для роботодавця:

Недобросовісна конкуренція на ринку праці;

Низька продуктивність праці через відсутність мотивації у працівників;

Плинність кадрів;

Поганий імідж;

Труднощі з отриманням кредиту та розширенням справи;

Відсутність доступу до іноземних ринків;

Штрафи за порушення законів.