До відома жителів Новосанжарської громади, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань!

Дата: 09.02.2024 10:47

26 січня 2024 року набрав чинності Закон України від 28 липня 2023 року №3285-IX «Про порядок вирішення окремих питань адміністративно- територіального устрою України» (далі - Закон).

Закон нарешті прибрав чинне з 1981 року радянське регулювання питань адмінтерустрою. Новий Закон визначає порядок утворення, ліквідації, встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних одиниць, їх найменування та перейменування, вирішення інших питань адміністративно- територіального устрою України, а також визнає таким, шо втратив чинність Указ Президії Верховної Ради Української РСР від 12.03.1981 р. № 1654 «Про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР».

Основні новели Закону:

• врегульовано порядок утворення (ліквідації) районів, встановлення (зміни) їх меж, зміни адміністративних центрів, найменування (перейменування) районів;
  • визначено порядок утворення (ліквідації) населених пунктів, встановлення (зміни) їх меж, найменування (перейменування) населених пунктів;
  • врегульовано правовий статус районів у містах, порядок встановлення (зміни) їх меж, найменування (перейменування) районів у містах;
  • визначено порядок віднесення населених пунктів до іншої категорії, включення поселень до складу населених пунктів;
  • закріплено роль громадського обговорення при прийнятті окремих рішень з питань адміністративно-територіального устрою;
  • установлено, що міста республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного, районного значення, з дня набрання чинності цим Законом відносяться до категорії міст, а селища міського типу – до категорії селищ.

Також Законом, зокрема, закріплено такі категорії населених пунктів:

•          місто як населений пункт з переважно компактною забудовою, загальна чисельність жителів якого становить не менш як 10 тисяч;

•          селище як населений пункт з переважно садибною забудовою, загальна чисельність жителів якого становить не менш як 5 тисяч;

•          село як населений пункт із садибною забудовою, загальна чисельність жителів якого становить менш як 5 тисяч.

Згідно з пунктами 4, 5 розділу III «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, з дати набрання ним чинності населені пункти, які були віднесені до категорії селищ міського типу, а їх в Україні було 881, а серед них і смт Нові Санжари, «автоматично» стають селищами. Міста є міськими, а селища та села – сільськими населеними пунктами.

У зв’язку з цим перед органами місцевого самоврядування постануть деякі питання, що потребують вирішення. Це, зокрема, внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний реєстр) в частині відомостей про юридичну особу - селищні ради та їх виконавчі комітети - стосовно їх місцезнаходження, а саме: назву категорії населеного пункту «селище міського типу» замінити на «селище».

Крім іншого, зміна категорії населеного пункту стає підставою для внесення відповідних змін у бланки, печатки, штампи, що використовуються селищними радами, їх виконавчими комітетами, виконавчими органами рад, установами, підприємствами та організаціями як комунальної, так і іншої форми власності, що здійснюють свою діяльність на території відповідної територіальної громади.

З детальною інфографікою новел Закону можна ознайомитися за посиланням: 43767.pdf (rada.gov.ua)

Закон України "Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України"