Співпраця аграріїв і пасічників збереже бджіл від загибелі!
🐝 Збереження здоров’я бджіл є однією з важливих умов високої продуктивності пасік. Найбільш ефективний спосіб підвищення продуктивності бджільництва – профілактика заразних і незаразних хвороб бджіл. З метою зменшення ризиків поширення інвазійних хвороб бджіл, необхідно систематично проводити обстеження бджолосімей та відбір проб для здійснення лабораторних досліджень.
☝️ Така процедура дозволяє здійснювати контроль епізоотичної ситуації щодо хвороб бджіл. Проходження клінічних оглядів та лабораторних досліджень проводиться щорічно для стаціонарних пасік, а при кочівлі – перед кожною відправкою. Ветеринарне обслуговування бджільництва здійснюється спеціалістами ветеринарної медицини або під їх контролем пасічниками.
✅ Відповідно до Закону України «Про бджільництво» пунктів 4 та 5 Порядку реєстрації пасік, затвердженого Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 19.02.2021 за №338 пасічнику рекомендовано звернутись до органів місцевого самоврядування із заявою про реєстрацію пасіки та подати її за місцем свого проживання/реєстрації, якщо вони збігаються або за місцем реєстрації юридичної особи.
➡️ Надалі, власник пасіки повинен звернутися з заявою про видачу ветеринарно – санітарного паспорта пасіки до територіального підрозділу Держпродспоживслужби в Полтавській області за місцем проживання власника пасіки або місцем знаходження пасіки, та подати її в письмовій формі. До заяви необхідно додати заповнений та підписаний власником паспорт пасіки.
➡️ Відповідно до розділу ІІІ Порядку видачі ветеринарно – санітарного паспорту, затвердженого наказом №338 власник пасіки повинен звернутися до територіального підрозділу (адреса: с-ще Нові Санжари, вул. Ветеринарна 5 А, Новосанжарська дільниця ветеринарної медицини) Полтавської обласної державної лікарні ветеринарної медицини для проведення епізоотичного обстеження пасіки та відбору патологічного матеріалу для досліджень на хвороби бджіл та засвідчення її ветеринарно – санітарного стану у ветеринарно-санітарному паспорті пасіки.
🐝 Ветеринарно – санітарні заходи, у тому числі щорічний весняний облік пасік здійснюється до 15 травня поточного року.
Щоб звести до мінімуму ймовірність виникнення бджолиних захворювань, потрібно:
▪️налагодити належну підгодівлю, відповідно до сезону;
▪️захистити пасіку від паразитів, які є носіями мікроорганізмів-патогенів;
▪️не нехтувати дотриманням особистої гігієни та санітарії при контакті з бджолами;
▪️приділяти особливу увагу плановим профілактичним заходам.
🐝 Крім того, інформуємо виробників меду та продуктів бджільництва, що відповідно до вимог ст. 3 Регламенту ЄС 2022/2292, партії живих тварин та харчових продуктів тваринного походження повинні ввозитись на територію ЄС лише з третьої країни або її регіону, включеного до відповідного списку для цих тварин і товарів, встановленого у Регламенті ЄС 2021/405.
Окремо зазначаємо, що потужність має право експорту до ЄС (ухвалена потужність) лише той період часу, поки вона продовжує відповідати вимогам законодавства ЄС, що підтверджується за результатами регулярного проведення заходів державного контролю з боку Держпродспоживслужби.
☝️Оскільки мед або інші продукти бджільництва можуть використовуватися для виробництва харчових продуктів, які в подальшому експортуватимуться до Європейського Союзу, то виробники таких продуктів, як сировинна зона, теж повинні проходити періодичні перевірки на відповідність вимогам законодавства України та Європейського Союзу у сфері безпечності харчових продуктів.
Основні причини отруєння бджіл засобами захисту рослин
1. Отруєння бджіл засобами захисту рослин може настати внаслідок недотримання суб'єктами господарювання встановлених регламентів та санітарних норм і правил транспортування, зберігання, торгівлі та застосування засобів захисту рослин.
2. Ступінь небезпеки засобів захисту рослин для бджіл визначається з урахуванням їх класу небезпечності, класифікації за цільовим призначенням (інсектицид, фунгіцид, гербіцид, десикант тощо), препаративної форми і способу застосування.
3. Отруєння бджіл засобами захисту рослин також може бути спричинене:
1) неповідомленням або несвоєчасним повідомленням власників пасік про час, місце і характер майбутнього застосування засобів захисту рослин для відповідного реагування;
2) наданням неповної інформації про заплановане застосування засобів захисту рослин і необхідні обмеження;
3) недостатньою ізоляцією бджіл або несвоєчасним вивезенням бджолиних сімей у безпечне місце;
(підпункт 3 пункту 3 розділу II у редакції наказу Міністерства
аграрної політики та продовольства України від 24.05.2023 р. N 1188)
4) неповідомленням власниками пасік місцевих державних адміністрацій або органів місцевого самоврядування (далі - органи місцевого самоврядування) про місце перебування пасіки під час кочівлі.
Профілактика отруєння бджіл засобами захисту рослин
1. Дозволяється застосування засобів захисту рослин, які пройшли державну реєстрацію та включені до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, відповідно до Закону України "Про пестициди і агрохімікати".
2. Застосування засобів захисту рослин повинно здійснюватися згідно з переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, і доповненнями до нього, які містять науково обґрунтовані регламенти застосування препаратів (норми витрат, кратності обробок, обмеження щодо способу, періоду обробок, строків останньої обробки до збирання врожаю тощо) та є обов'язковими для дотримання всіма фізичними особами та суб'єктами господарювання.
3. Фізичні особи та суб'єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин, повинні вживати всіх заходів з метою попередження отруєння бджіл.
4. Фізичні особи та суб'єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин, зобов'язані завчасно повідомляти органи місцевого самоврядування про заплановане застосування засобів захисту рослин шляхом надання повідомлення про застосування засобів захисту рослин (далі - завчасне повідомлення) за три доби до запланованого їх застосування.
5. Завчасне повідомлення подається фізичною особою та суб'єктами господарювання до органів місцевого самоврядування, на адміністративній території яких (з урахуванням відстані 10 кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин) планується застосування засобів захисту рослин.
У разі якщо територія, на якій планується застосовування засобів захисту рослин, знаходиться на адміністративній території двох чи більше органів місцевого самоврядування (з урахуванням відстані 10 кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин), завчасне повідомлення подається до всіх таких органів місцевого самоврядування.
6. Завчасне повідомлення повинно містити таку інформацію:
дата і час початку робіт із застосування засобів захисту рослин;
територія майбутнього застосування засобів захисту рослин (площа (га), кадастровий номер (за наявності), місце знаходження ділянки тощо);
назва препарату, діючі речовини та клас небезпеки запланованих до застосування засобів захисту рослин;
спосіб (метод) застосування засобів захисту рослин;
терміни ізоляції бджолиних сімей відповідно до класу небезпеки засобів захисту рослин;
прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) для фізичних осіб або повне найменування для суб'єктів господарювання;
дані для зв'язку з фізичними особами та суб'єктами господарювання (номер телефону та адреса електронної пошти);
відомості про сільськогосподарську культуру, що обробляється засобами захисту рослин.
7. Доведення змісту завчасного повідомлення до відома власників пасік здійснюється шляхом його опублікування на офіційній інтернет-сторінці органів місцевого самоврядування або в засобах масової інформації місцевого рівня або оголошення завчасного повідомлення по радіо та/або телебаченню місцевого рівня, а також шляхом його надсилання особистим повідомленням на телефон чи на електронну адресу, зазначені під час реєстрації або кочівлі пасіки.
8. Завчасне повідомлення про використання засобів захисту рослин на одній земельній ділянці (декількох земельних ділянках в одній місцевості) подається кожного разу фізичними особами та суб'єктами господарювання до органів місцевого самоврядування в разі використання засобів захисту рослин.
9. Усі роботи із засобами захисту рослин слід проводити у вечірні та ранкові години в період відсутності льоту бджіл при мінімальних висхідних повітряних потоках за швидкості вітру до 4 м/с.
Як виняток, допускається проведення обробок удень у похмурі та прохолодні денні години з температурою навколишнього повітря нижче +10° C.
10. Заборонено обробку квітучих медоносів і пилконосів в період цвітіння рослин.
Обробка квітучих медоносів і пилконосів проводиться в стадіях бутонізації до початку та після закінчення цвітіння рослин.
(пункт 10 розділу III у редакції наказу Міністерства аграрної
політики та продовольства України від 24.05.2023 р. N 1188)
11. Для ізоляції бджіл у вуликах відповідно до конструкції вулика та способу їх утримання забезпечують гнізда вологою, належною вентиляцією та надійною ізоляцією. У день запланованого застосування засобів захисту рослин зранку, до початку льоту бджіл, льотки закривають з використанням льоткових загороджувачів із вентиляційними отворами. На ніч льотки відчиняють.
12. Під час застосування засобів захисту рослин в умовах закритого ґрунту обробку проводять увечері після закінчення льоту бджіл або бджіл ізолюють у вуликах на строк, передбачений обмеженнями щодо застосування засобів захисту рослин.
13. До роботи із засобами захисту рослин допускаються особи, які пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку та мають відповідне посвідчення (допуск), допуск та наряд на виконання робіт з пестицидами відповідно до Порядку одержання допуску (посвідчення) на право роботи, пов'язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 вересня 1995 року N 746.
14. У разі перевезення бджолиних сімей з місця фактичного розташування пасіки, зазначеного під час її реєстрації, власник пасіки або уповноважена ним особа зобов'язаний за два календарних дні повідомити органи місцевого самоврядування, на території яких він планує розмістити пасіку, про дату ввезення та вивезення пасік, надати свої контактні дані (номер телефону та адресу електронної пошти).
15. Пасічник, який не повідомив органи місцевого самоврядування за новим місцем розміщення пасіки про перебування пасіки, бере на себе всі ризики завдання шкоди або загибелі пасіки внаслідок застосування засобів захисту рослин.
Тільки співпраця аграріїв і пасічників збереже бджіл від загибелі! Закликаємо поважати працю одне одного і не створювати конфліктні ситуації. Адже, праця бджолярів і сільгоспвиробників взаємопов’язана! Зараз, щоб виростити якісний урожай сільськогосподарських культур сільськогосподарським підприємствам і фермерським господарствам неможливо обійтись без використання пестицидів. У свою чергу бджолярі виробляють цілющі продукти бджільництва і бджоли опилюють сільськогосподарські культури.