Що таке апостиль та для чого він потрібен?
За останні декілька років все більше українців виїжджають за кордон у пошуках кращого життя. Однак переважна більшість з них стикаються з проблемою, коли необхідно легалізувати документи отримані в Україні. Зокрема, це стосується свідоцтва про народження дитини, диплома про отримання вищої або спеціальної освіти, та інших документів, які породжують юридичні наслідки. Прекрасним вирішенням проблеми з легалізацією документів стане апостиль, тобто спеціальний штамп, що засвідчує дійсність підписів, статусу осіб, печаток та проставляється на українських документах, які будуть використовуватись за кордоном в усіх країнах-учасницях Гаазької конвенції.
Апостиль обов’язково проставляється на: документах, які виходять від органів судової влади України; на документах, які виходять від органів прокуратури України, органів юстиції; на адміністративних документах; на документах про освіту та вчені звання; на документах, оформлених державними та приватними нотаріусами; на офіційних свідоцтвах, виконаних на документах, підписаних особами у їх приватній якості, таких як офіційні свідоцтва про реєстрацію документа або факту, який існував на певну дату, та офіційних і нотаріальних засвідченнях підписів.
Штамп «Apostille» проставляється безпосередньо на вільному від тексту місці документа або на його зворотному боці чи на окремому аркуші посадовою особою компетентного органу (у такому разі окремий аркуш підшивається червоною або білою ниткою до документа та засвідчується підписом та печаткою).
Апостиль не проставляється на оригіналах паспортних документів, військових квитків, трудових книжок, дозволів на носіння зброї, свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів (технічних паспортів), посвідчень особи; оригіналах, копіях (фотокопіях) нормативно-правових актів, роз’яснень та правових висновків щодо їх застосування, документах, що мають характер листування. Такі документи можуть бути прийняті для апостилювання у вигляді копій (фотокопій), засвідчених у нотаріальному порядку. Не апостилюють також оригінали офіційних документів, виданих установами колишніх союзних республік у складі СРСР.
Для проставлення апостилю необхідно особисто звернутися до територіальних органів Міністерства юстиції України, нотаріуса або надіслати заяву про проставлення апостиля поштовим зв'язком (виключно з-за кордону та для проставлення апостиля на документах про державну реєстрацію актів цивільного стану), пред'явити документ, що посвідчує особу та подати наступні документи:
- оригінал документа, на якому проставляється апостиль, або його копію, засвідчену в установленому порядку;
- документ про оплату послуги з проставлення апостиля (документ, що підтверджує право заявника на звільнення від сплати).
Посадова особа територіального органу Міністерства юстиції України, нотаріус формує заяву, на якій заявник за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ній, проставляє власний підпис.
При бажанні ви можете виконати процедуру «Апостиль» документів в Центрі обслуговування громадян «Паспортний сервіс», які знаходяться у 22-х регіонах держави. Тут вам у короткий час, швидко та без проблем зроблять апостилювання потрібних документів.
Нагадуємо, якщо маєте питання правового характеру, звертайтеся до фахівців Новосанжарського бюро правової допомоги: смт. Нові Санжари, пл.
Перемоги, 11.
Також функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правничої допомоги – 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні).