Спалювання рослинних решток шкодить екології, здоров’ю та є незаконним!
Щороку восени починається сезон спалювання листя, сухої трави та інших рослинних решток. Такі дії завдають значної шкоди людині та навколишньому середовищу.
Спалення рослинних решток призводить до забруднення атмосфери, води та ґрунту. При їх спалюванні виділяється бензопірен, що може викликати у людини рак. З димом у повітря виходять діоксини – одні з найбільш отруйних для людини речовин. Тліюче листя виділяє чадний газ, який блокує постачання кисню до тканин організму. На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Додаткова проблема полягає в тому, що з листям, як правило, горить і різноманітне сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. Під час спалювання листя руйнується ґрунтовий покрив, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми; на природних ділянках вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів; при спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки.
Спалювати рослинні рештки забороняє низка законів, а Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає за це покарання у вигляді штрафу.
Розмір штрафу за таке правопорушення коливається від 3 060 до 6 120 грн - громадянам, а для посадових осіб – від 15 300 до 21 420 грн.
Натомість рекомендуємо компостувати листя – для цього не треба особливих зусиль. Треба спеціальний резервуар або просто яма, куди можна помістити листя, а потім помірно його зволожувати. Навесні цим добривом можна удобрити ґрунт.
Тож будьмо свідомими громадянами своєї країни для себе і майбутнього покоління!